Wyrzuty sumienia

Wielu rodziców od czasu do czasu denerwuje się na swoje dziecko, albo też spontanicznie żałuje, że się w ogóle na nie zdecydowało.
Chociaż wiadomo, że agresywna atmosfera, bez cienia miłości na dłuższą metę bardziej obciąża dziecko niż wyraźne rozstanie rodziców, to jednak krok ten wywołuje u nich poczucie winy. W małżeństwach często dochodzi do wzajemnego obarczania się winą: „Ty jesteś zbyt uległa i pozwalasz dzieciom na wszystko”, wielokrotnie słyszę te słowa z ust ojców, skierowane do ich żon. Albo też: „Przecież ty i tak o nic się nie troszczysz – nic więc dziwnego!” Nierzadko do mojego gabinetu przychodzi najpierw tylko jeden rodzic i natychmiast oskarża drugiego, i obarcza odpowiedzialnością za wszelkie problemy. Pomijając fakt, że w przypadku wszystkich trudności, jakie opisuję w tej książce, nie chodzi o czyjąś winę, ponieważ każdy – z takiego właśnie założenia wychodzę – w famach swoich możliwości czyni to, co najlepsze dla swoich dzieci. Poczucie winy nikomu nie służy, a jedynie obciąża wszystkie dotknięte danym problemem osoby.

Witaj na moim serwisie! Znajdziesz tutaj wiele artykułów dotyczących edukacji. Wpisy, które tutaj zamieszczam mam nadzieję, że Cie zainteresują i zostaniesz moim czytelnikiem na dłużej. Zapraszam do czytania!
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)