Relacja córki z matką

Jeżeli jednak matka musiała doświadczyć tego, że jej własna matka trzymała ją kurczowo przy sobie i obarczała odpowiedzialnością za swój strach przed osamotnieniem, wtedy będzie mieć ona trudności z uchronieniem swojego dziecka przed nieświadomym obciążaniem go starymi lękami.
Jeśli zaś jest ona świadoma swoich obaw i potrafi o nich otwarcie rozmawiać ze swoim mężem i dzieckiem, wtedy oni będą mogli jej pomóc. W każdym razie dziecko już wie, jak zaklasyfikować zachowanie matki. Ma ono możliwość obrony przed jej kurczowym zatrzymywaniem go przy sobie. Może nawet świadomie pokazać matce, że jeżeli uwolni go ze swojego uścisku, będzie nadal, a może jeszcze bardziej kochana. Czteroletni chłopiec – który pod koniec terapii poszedł do przedszkola powiedział do swojej matki przed drzwiami: „Nie musisz się martwić mamo, ja przecież do ciebie wrócę”. Dzieci mogą kroczyć z radością i ochotą swoją drogą tylko wtedy, gdy rodzice pokażą im, że cieszą się i są dumni z samodzielności swojego syna lub córki.

Witaj na moim serwisie! Znajdziesz tutaj wiele artykułów dotyczących edukacji. Wpisy, które tutaj zamieszczam mam nadzieję, że Cie zainteresują i zostaniesz moim czytelnikiem na dłużej. Zapraszam do czytania!
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)